Mokslo reikšmė mūsų gyvenime

Visą gyvenimą mokomės ir vis tiek mirštame nieko nemokėdami. Taip kalba mūsų senoliai. Galite mokėti raides, bet nemokėti skaityti, pažinti skaičius, bet nemokėti skaičiuoti. Mokslas suteikia žinias, kurias pritaikę galime pasiekti neįtikėtinų dalykų, todėl mokslo pagalba pažindami raides išmokstame skaityti ir mokėdami skaičius išmokstame skaičiuoti. Tačiau neužtenka tik skaityti ir skaičiuoti, tai reiškia kur kas daugiau.

Jau nuo seniausių laikų įrodinėjama mokslo svarba visuomenei. Ir seniausiuose amžiuose buvo mokslininkų ir labai protingų žmonių davusių pradžią bei įkvėpimą šių laikų mokslininkams, ir besimokantiems žmonėms. Tačiau, dažnai girdime frazę „Nenoriu eiti į mokyklą“ arba „Labai tingiu mokytis“. Paprastai taip kalba mokyklinio amžiaus jaunuoliai, jie dar neįvertina mokslo svarbos. Tik vėlesnėse klasėse, kai pradedama galvoti apie egzaminus ir tolesnius veiksmus gyvenime, jaunimas pradeda mąstyti, jog mokslas išties svarbus. Įgytos žinios yra labai vertinamos ir neįkainojamos. Jau mokykloje reikia kuo daugiau viskuo domėtis, gilintis į įvairiausius dalykus ir pasiimti viską, ką siūlo mokytojai. Pasidomėjus švietimo padėtimi pasaulyje, vis dar liūdesį kelia trečiosios šalys. Jos mokslo srityje gerokai atsilikusios, o neraštingų žmonių yra milijonai.Tai kelia susirūpinimą ir nerimą. Mokslas yra didi jėga, kuri veda visuomenę į priekį, todėl tai labai svarbus dalykas mūsų gyvenime. Pradinis ir vidurinis išsilavinimas yra būtini, tačiau tuo apsiriboti nereikia. Vėliau galima rinktis bakalauro, magistrantūros studijas ir siekti įgyti daugiau žinių, bei kopti karjeros laipteliais.

Mokslas daugiau nei tik puikūs pažymiai ir įvertinimai, mokslas padeda atskirti gerus ir blogus dalykus, priimti teisingus sprendimus, racionaliai mąstyti, bei prisitaikyti prie šiandieninės visuomenės. Mokslas keičia požiūrį į pasaulį, skatina mąstyti kūrybiškai suprasti daugybę dalykų, taip pat suprasti ir apdoroti kasdien gaunamą informaciją, bei padaryti tam tikras išvadas. Žinoma, ieškant darbo, išsilavinimas ir sukauptos žinios taip pat atlieka svarbų vaidmenį, darbdaviai visuomet ieško išsilavinusių, kompetentingų ir protingų žmonių. Jiems teikiama pirmenybė. Išsilavinimas parodo, jog asmuo domisi vienu ar kitu dalyku ir nori pagilinti savo žinias, kad galėtų būti savo srities žinovas, tobulėtų ir plėstų akiratį. Taigi, paprastai pretenduojant į darbo vietą, pirmenybė suteikiama tam žmogui, kuris turi diplomą ir nemažą žinių bagažą, kuris leidžia darbą atlikti paprasčiau, greičiau ir profesionaliau. Taip pat labai svarbus dalykas yra tas, jog mokslas ir išsilavinimas ugdo asmenybę, atveria akis ir leidžia domėtis bei suprasti dalykus apie kuriuos anksčiau nė nesusimąstėte. Mokslas tobulina ir lavina asmeninius įgūdžius, tokius kaip bendravimas, problemų sprendimas, sprendimų priėmimas, platesnis mąstymas ir tolerancija. Tampa paprasčiau planuoti gyvenimą bei priimti naujus iššūkius. Vis dėl to reikia paminėti ir tai, jog ne visi gali būti mokslo žmonės, kiti tam tiesiog neturi pašaukimo, jie sutverti menui, amatams ar kitiems dalykams. Tačiau gyvenimas tuo ir įdomus, jog pasaulyje reikia visokių profesijų ir skirtingo išsilavinimo žmonių. Be to, jei žmogus turi mažiau arba visai neturi diplomų, tai dar nereiškia, kad jis nėra protingas, diplomai nėra būtini tik tam, kad jais būtų galima puikuotis, jie reiškia kur kas daugiau.

Mokytis yra svarbu ir tam niekada nėra per vėlu. Visiems puikiai žinoma, jog mokslas kainuoja, tačiau jei tai tik vienintelė kliūtis, trukdanti siekti aukštumų, yra begalės būdų gauti pinigų ir siekti mokslo. Paprasčiausias būdas yra greitoji paskola, tačiau nereikia apsiriboti tik ja, tai tik vienas iš būdų, galima dirbi ir mokytis, pasiskolinti iš artimųjų, pardavinėti nereikalingus daiktus ir panašiai. Norint įgyvendinti svajonę, visuomet atsiranda galimybių, tereikia labai norėti ir eiti užsibrėžto tikslo link. Mokslas gali išgelbėti pasaulį.

Studijos – įkandamos ne kiekvienam

Kiekvienas pasvajoja apie svaiginančią karjerą, patinkantį darbą ir gerą atlyginimą. Norint to pasiekti, reikia daug ir nuosekliai dirbti, tačiau svarbiausia yra studijos. Studijuojant įgaunama daug žinių, supažindinama su dalyko specifika, įgyjama praktika, o kartais atsiveria ir karjeros galimybės. Be to, tai neįkainojama patirtis ir naujos galimybės, pažintys, netikėtumai. Mokslas visuomet naudingas, mokslo dėka galima pasiekti labai daug.

Lietuvoje, nepaisant to, kad tai maža valstybė, studijų kaina gana didelė. Už svajonių studijas tenka sumokėti tikrai nemažai. Tradiciškai brangiausiai kainuoja studijuoti tarptautinį verslą ir komunikaciją, odontologiją, mediciną, menus bei fotografiją. Šių studijų kaina gali siekti net iki 6 tūkst. Eur per metus ar netgi daugiau. Sumos išties didžiulės, nepaisant to, jaunuoliai renkasi šias studijas ir vėliau sėkmingai dirba pagal įgytą specialybę. Išgirdus studijų kainą, nereikia iš karto pulti į paniką ir aikčioti, taip studijos tikrai brangios, tačiau yra įvairiausių būdų už jas susimokėti. Kadangi tėvai ne visuomet turi tiek pinigų, vaikams tenka ieškoti kitų išeičių ir alternatyvų. Dažniausiai jaunimas ieškosi papildomo darbo, ima studijų paskolą arba skolinasi iš artimųjų. Visi šie būdai yra geri. Be to, studijų paskolų sąlygos gana palankios studentams, todėl jas galima imti be didelės rizikos. Dirbant ir mokantis, tokias sumas uždirbti gana sudėtinga, tačiau jei padeda ir tėvai, tuomet už studijas susimokėti įmanoma. Laimingi tie, kurie patenka į valstybės finansuojamas vietas, deja tokiose specialybėse valstybės finansuojamų vietų nėra daug. Taigi, studentams tenka mokėti patiems. Na, o jei pavyksta gauti nemokamą mokslą, tuomet svajonė ir karjera atrodo dar arčiau. Bet kokiu atveju, labai norint ir siekiant svajonės, visuomet galima rasti būdų kaip ją pasiekti, ne visuomet būna labai lengva, tačiau kuo sunkiau svajonės siekti, tuo pergalės ir laimėjimo skonis būna saldesnis.

Studentai renkasi studijas ne tik gimtinėje, tačiau vyksta studijuoti ir į užsienio šalis. Ten studijų kainų yra įvairių, viskas priklauso nuo studijų kokybės, studijų programos, šalies ir daugybės kitų aspektų. Be to studentai, taip pat gali pretenduoti gauti studijų paskolą. Tačiau yra ir tikrai brangių studijų, kurios, palyginus su kai kuriomis atrodytų brangiomis studijomis Lietuvoje, savo kaina tikrai stebina. Įdomu kur ir kokios tai studijos? Wesleyan universitete, kuris yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, kino kūrimo studijos kainuoja net 218,370 JAV dolerių. Ar studijos Lietuvoje vis dar atrodo brangios? Norint pasirinkti tokia studijas, prieš tai reikia nemažai padirbėti ir sukaupti nemenką sumą pinigų, na o pradėjus studijuoti gali atsirasti įvairių galimybių įsidarbinti didelėse įmonėse ir uždirbti tiek, kad pakaktų susimokėti už studijas. Žinoma, tokia galimybė pasitaiko toli gražu ne visiems. Dar vienos studijos kitame Jungtinių Amerikos Valstijų universitete pavadinimu Bucknell, kainuoja taip pat nemenką sumą, už biochemijos studijas čia tenka sumokėti net 219,330 JAV dolerių. Konektikuto koledže muzikos ir technologijų studijos kainuoja 219, 950 JAV dolerių. O štai Saros Lorence koledže, esančiame taip pat Jungtinėse Valstijose, istorijos ir teisės studijos kainuoja net 402,962 JAV dolerius! Tikriausiai, nuomonė, jog studijos Lietuvoje kainuoja brangiai pasikeitė.

Žinoma, yra įvairių pasirinkimų, įvairių studijų programų ir netikėtų atsitiktinumų, lemiančių sėkmę gyvenime. Teisingi pasirinkimai veda į sėkmę, tereikia nebijoti rizikuoti. O siekiant tikslo ir tvirtai žinant ko norint, durys visuomet atviros, tereikia labai norėti ir stengtis. Aplinkiniai pastebės jūsų pastangas ir viskas eisis paprasčiau. Taip pat visuomet yra galimybė rinktis, o studijų yra įvairiausių, ne visos jos kainuoja labai daug, be to ne visi gali būti gydytojai ar ekonomistai. Viskas priklauso nuo asmenybės. Šiame straipsnyje tiesiog pateikiami pavyzdžiai, palyginimui kaip yra Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Nusistovėję stereotipai apie mokslo atstovus

Jei panaršytumėte internete ir pasmalsautumėte kaip atrodo mokslininkai ar kiti mokslo žmonės, greičiausiai rastumėte daugiausiai vyriškas fotografijas, na gal tik keletą moterų, visi jie vilkėtų baltus chalatus ir akinius, rankose laikytų mėgintuvėlius ir būtų baltaodžiai. Tokį mokslininko įvaizdį dažnas susikuria savo mintyse. Tačiau realybė gerokai skiriasi. Kai kurie mokslininkai iš tiesų dirba laboratorijose, tačiau dauguma mokslininkų keliauja po pasaulį ieškodami ir tyrinėdami tam tikrus dalykus bei reiškinius. Mokslininkai ir kiti mokslo žmonės yra tokie patys kaip ir kiti, jie taip pat mėgsta maistą, miegą, pramogas, linksmybes ir keliones. Be to, yra nemažai mokslinį darbą dirbančių moterų. Taigi, nusistovėję stereotipai gali būti klaidingi. Vis dėl to, įdomu pasižiūrėti, kokie gi stereotipai sklando apie mokslinį darbą dirbančius žmones.

 • Mokslinis darbas skirtas vyrams. Lyčių nelygybė egzistavo nuo seniausių laikų. Anksčiau, viskas kas geriausia tekdavo vyrams. Tik jie galėjo užimti aukštas pareigas, turėti išsilavinimą, gerą darbą ir padorų atlyginimą. Laikui bėgant viskas keitėsi, moterys tapo lygios su vyrais ir įgijo lygias teises. Vis dėl to, kai kurios profesijos turi nusistovėjusius standartus, jog jose geriausia dirbti vienos arba kitos lyties atstovams. Taip yra ir su mokslininkais, įprasta matyti mokslininką vyrą, tačiau moteris atrodo gana keistai. Laikas šį stereotipą sulaužyti, moterys sparčiai veržiasi į mokslo pasaulį ir stebina grandioziškais projektais, tyrimais ir atradimais. Jos netgi sugeba nustebinti labiau nei vyrai, ir visai ne iš blogosios pusės.
 • Mokslinė veikla ir motinystė – nesuderinama. Tai dar vienas stereotipas, kuris visai neatitinka realybės. Įdomu, tačiau, tapusios mamomis, moterys sugeba atlikti žymiai daugiau dalykų ir sėkmingai užsiimti įvairiomis veiklomis. Motinystė netrukdo darbui. Žinoma, iš pradžių vaikeliui reikia skirti daug dėmesio, tačiau vėliau viską įmanoma suderinti, ne veltui sakoma, jog moterys gali nudirbti šimtus darbų vienu metu. Yra tikrai nemažai mokslinį darbą dirbančių moterų, kurios turi vaikų, tačiau pasiekė puikią karjerą, šeima ir vaikai tam netrukdo, tai kaip tik paskatinimas judėti pirmyn ir neapsiriboti tiktai namų ruoša ir vaikų auklėjimu.
 • Vyrai verti daugiau nei moterys. Mūsų visuomenėje įprasta, jog vyrai turi uždirbti daugiau. Sakoma, jog jie yra šeimos galva ir turi visapusiškai aprūpinti savo šeimą. Puiku, kuomet vyrai turi gerai apmokamus darbus ir gali šeimai skirti pakankamai pinigų. Vis dėlto, moterys nėra prastesnės už vyrus, jos gali dirbti taip pat, o kartais netgi geriau. Taigi, darbo užmokestis neturėtų priklausyti nuo lyties. Be to, jei pabandytumėte pasidomėti apie pelnytus mokslo apdovanojimus, sąraše tikrai išvystumėte nemažai moterų, tai tik įrodo, jog jų vertė yra tokia pati kaip ir vyrų.
 • Moksline veikla sutverta vienatvei. Įprasta manyti, jog mokslininkai vieni dirba užsidarę savo laboratorijose ir turinėja įvairiausius dalykus. Taip iš tiesų yra, norint susikaupti ir įsijausti į moklinę veiklą, reikia atsiriboti, tačiau mokslininkai nėra atsiskyrėliai. Jie glaudžiai bendrauja su kitų sričių mokslo atstovais dalyvauja įvairiuose susibūrimuose, konferencijose, parodose. Taip pat mokslininkai turi šeimas ir atranda tam laiko. Nors mokslinė veikla užima didžiąją dienos ir net gyvenimo dalį, šeimai vietos visada yra. Šeima yra ramstis, kuris visuomet padeda, skatina nesustoti bei padeda įveikti sunkumus ir nesėkmes. Nereikia manyti, kad mokslininkai neturi širdies ir jausmų, jie tokie patys žmonės, todėl jiems reikia visai tokių pačių dalykų kaip ir kitiems.

Tai keletas dažniausiai sutinkamų pastebėjimų apie mokslo žinovus. Kiekviena profesija turi nusistovėjusias nuostatas ir stereotipus, kurie galioja jau daugelį metų. Būtent dėl to, kad stereotipai yra jau nusistovėjęs dalykas, jie labai lengvai įsimena visuomenei, todėl žmones iš karto juos taiko visiems tos srities žmonėms ar reiškiniams. Tai yra klaidinga, tačiau taip jau yra įprasta. Galbūt perskaitę šiuos teiginius, pakeisite savo požiūrį ir nuomonę apie mokslo srities žmones.

Liūdinantys skaičiai apie mažiau išsivysčiusių šalių ugdymą

Kasdien girdime, kaip blogai yra trečiųjų šalių vaikams, kokie jie nelaimingi ir koks reikalingas jiems yra mokslas. Gyvendami pilnai išsivysčiusiose šalyse, žmonės negali suprasti tų, kurie neturi tinkamų sąlygų mokytis, įgyti išsilavinimą ir pradėti geresnį gyvenimą. Milijonai vaikų neturi galimybės eiti į mokyklą, mokytis skaityti, skaičiuoti ir sužinoti kitų elementarių dalykų. Situacija yra liūdna.

Besidomint trečiųjų šalių švietimu, pastebėta, jog didžioji dalis žmonių neraštingi, nemoka skaityti, skaičiuoti, jei reiktų minėti skaičius, tai būtų maždaug 862 milijonai žmonių, kurie nemoka skaityti ir rašyti. Statistika tikrai liūdinanti. Daugiau nei 226 milijonai vaikų iš viso nelanko pradinės mokyklos. Tai lemia daugybė faktorių, tačiau tokių šalių valdžia turėtų sunerimti ir pasukti galvas kaip galėtų pagerinti šią situaciją. Yra nemažai mokyklų kuriose trūksta pagrindinių vadovėlių, mokytojų, ką jau bekalbėti apie kitas mokymosi priemones. Vaikai mokytis nori, tačiau tam nesuteikiamos tinkamos sąlygos. Be to, kai kuriose šalyse vaikai negali mokytis, nes tėvai neturi pakankamai pinigų, jų išsimokslinimui, arba vaikai turi dirbti, kad padėtų savo tėvams, taip pat yra rasinės diskriminacijos atvejų, nors gyvename XI amžiuje, rasinė diskriminacija vis dar egzistuoja. Daugumoje šalių pradinis mokslas kainuoja, todėl ne visi tėvai išgali sumokėti už vaikų mokslą, tai didžiulė našta tėvams ir nemenka spraga šalies švietimo sistemoje.

Kasmetiniais duomenimis beveik 31 milijonas vaikų kiekvienais metais yra išmetami iš mokyklos ir beveik 32 milijonai vaikų kartoja kursą. 2010 metų UNESCO duomenimis, 61 milijonas pradinio amžiaus vaikų, nebuvo užregistruoti į mokyklas. Iš jų, 47 % vaikų net nesvajoja apie išsilavinimą, 26 % jau lankė mokyklą, tačiau metė, na o likę 27 % tikisi, jog kada nors baigs mokyklą. Matant tokius skaičius, svyra rankos. Tačiau, kasmet renkami savanoriai, kurie vyksta į mažiau išsivysčiusias šalis ir padeda vaikams, stengiasi jog jie išmoktų bent elementarių dalykų ir įsigytų tam tikrų mokymosi priemonių. Vis dar jaučiama lyčių nelygybė, nes ir dabar mokslą pradeda daugiau berniukų nei mergaičių. Tačiau berniukams tenka dažniau kartoti kursą, be to juos dažnai išmeta. Neišsilavinusioms moterims tenka namų ruoša ir kiti su namų buitimi susiję rūpesčiai, jos tampa visiškai priklausomos nuo vyrų, liūdniausia, jog tokiose šeimose gimsta daugiau vaikų, nei šeimose, kuriose moterys yra išsilavinusios ir gali sau leisti turėti daugiau vaikų. Vaikai, gimę nepasiturinčiose ir prastą išsilavinimą turinčiose šeimose, dažniausiai neturi didelių planų, jų ateitis panaši kaip ir tėvų. Šeimos, kurios turi visas galimybes susilaukti daugiau vaikų, suteikti jiems išsilavinimą ir kitus būtinus dalykus, apsiriboja 1 arba 2 vaikais. Išsilavinusios moterys nenori užsisėdėti namie ir žlugdyti karjeros. Tai kelia gana daug diskusijų. Be to, moterys, kurios neturi išsilavinimo, paprastai nieko nežino apie apsisaugojimo priemones ir nežino, jog apsisaugojimo priemonės gali padėti išvengti tokių baisių ligų kaip AIDS ir ŽIV. Švietimas labai prisidėtų prie tokios informacijos platinimo, todėl tai tikrai sumažintų sergamumą šiomis ligomis.

Neišsilavinę žmonės nepretenduoja į geresnes darbo vietas, didesnius atlyginimus ir nežino ką reiškia geros gyvenimo sąlygos. Įprasta, jog tokie žmonės gyvena labai prastai, tačiau kitokio gyvenimo neįsivaizduoja ir dažnai bijo pokyčių. Tai didžiulė visuomenės problema. Švietimas labai svarbus, skaičiai ir statistika liūdinantys. Galima pasidžiaugti tik tuo, jog Pietų Amerikoje ir Europoje raštingų žmonių yra daugiausia, 90-100% gyventojų yra raštingi. Vadinasi šios šalys yra labiau išsivysčiusios ir žmonių gyvenimo kokybė yra geresnė.

Mintys apie mokslą

Mokslas yra galinga jėga, stumianti pasaulį pirmyn, padedanti vystytis, tobulėti ir įrodinėti neįtikėtinus dalykus. Mokslo svarba visuomenei didžiulė. Tai vertinamas ir galingas įrankis, jo dėka kuriami stebuklai, technologijos ir naujovės. Didūs, žinomi, bei gerbiami žmonės yra išsakę daugybę gražių ir prasmingų minčių apie mokslą, jo svarbą. Apie tai kalba visi, rašytojai, poetai, politikai, mokslininkai, mokytojai, gydytojai, advokatai ir kiti. Štai keletas gražių ir prasmingų minčių mokslo tema:

 • Mes sukūrėme pasaulinę civilizaciją, kuri iš esmės priklauso nuo mokslo ir technologijų. Bet mes taip viską sutvarkėme, kad beveik niekas nebesupranta mokslo. Tai katastrofos formulė. (Carl Sagan, amerikiečių astronomas, astrofizikas)
 • Mokslas nebuvo ir niekuomet nebus užbaigta knyga. Kiekvienas svarbus laimėjimas iškelia naujų klausimų, o visokia raida ilgainiui susiduria su naujais, kaskart didesniais sunkumais. (Albertas Einšteinas, fizikas)
 • Diena be mokslo – tuščiai praleista diena. Tiek daug yra ko mokytis ir tiek mažai turime tam laiko. (Albertas Einšteinas, fizikas)
 • Nesvarbu kokia tavo teorija graži, nesvarbu koks protingas tu esi. Jeigu tai nepatvirtinama eksperimentu, tai tuomet ji neteisinga. (Richard Feynman, amerikiečių mokslininkas)
 • Mokslas – geriausias priešnuodis entuziazmo ir prietarų nuodams. (Adam Smith, škotų ekonomistas)
 • Kiekvienas, kuris nustoja mokytis – pasensta. Nesvarbu ar jam dvidešimt, ar aštuoniasdešimt. Kiekvienas, kuris mokosi, išlieka jaunas. (Henry Ford, amerikiečių pramonininkas)
 • Mokymosi tikslas yra augimas, ir mūsų protas, ne taip kaip kūnas, gali augti kol tik gyvensime. (Mortimer j. Adler, amerikiečių filosofas)
 • Išsilavinimas yra turtas, kuris bus su tavimi, kad ir kur tu beeitum. (Kinų patarlė)
 • Mokslas visuomet neteisus. Jis niekuomet neišsprendžia problemos, nesukurdamas dar dešimt naujų. (George Bernard Shaw, airių rašytojas)
 • Kvailiui senatvė – našta, neišmanėliui – žiema, o mokslo vyrui – auksinė pjūtis. (Volteras, prancūzų rašytojas).
 • Yra žmonių, kurie niekada neklysta todėl, kad jų niekada nevargina jokios protingos mintys. (Johann Wolfgang von Goethe, vokiečių rašytojas)
 • Kuo mažiau žmonės žino, tuo platesnės jiems atrodo jų žinios. (Žanas Žakas Ruso, prancūzų filosofas)
 • Visų mokslų raktas yra klaustukas. (Onore de Balzakas, prancūzų rašytojas)
 • Aš nesusikirtau. Aš atradau 10000 būdų, kurie neveikia. (Tomas Edisonas, amerikiečių išradėjas)
 • Išauklėti kultūringą žmogų padeda dvi jėgos: menas ir mokslas. Abi šios jėgos susijungia knygose. (Maksimas Gorkis, rusų rašytojas)
 • Dėstyti kokį nors mokslą nepaisant pavyzdžio – tai tartum aiškinti saulėtekį stovint ant besisukančio žiedžiamojo rato. Šitaip neįmanoma nustatyti skirtumo tarp to, kas gera ir kas bloga, kas naudinga ir kas žalinga. (Mo Ti, kinų filosofas)
 • Žmogaus protas taip linkęs kurti, kad jau daug kartų pastatęs bokštą vėl jį griovė, norėdamas pažiūrėti, kokie jo pamatai. (Imanuelis Kantas, Prūsijos filosofas)
 • Kuo žmogus protingesnis ir geresnis, tuo daugiau pastebi gėrio žmonėse. (Blezas Paskalis, prancūzų filosofas)
 • Negalima laikyti išmintingu tokio žmogaus, kuris prireikus nemoka būti pakvaišėliu. (Henry Ward Beecher)

Yra daugybė galingų ir prasmingų minčių apie mokslą. Kai kurios jų – humoristinės, tačiau tai tik padeda į mokslą pažvelgti iš kitos pusės. Nusistovėjęs stereotipas apie mokslą yra toks, jog mokslas visuomet turi būti rimtas, tai visai netiesa, žinoma, moksliniais dalykais ir išvadomis juokauti nevalia, tačiau šmaikščiai perteikti mokslines mintis nėra blogai. Svarbiausia, jog mokslas gyvuoja, tai leidžia pasauliui būti gyvam. O gražios mintys, praskaidrina sielą ir įkvėpia naujiems atradimams.

Populiariausios ir paklausiausios specialybės

Kiekvienais metais sudaromi populiariausių ir paklausiausių specialybių sąrašai. Tokie sąrašai itin naudingi moksleiviams, ketinantiems rinktis ateities studijas ir įsilieti į darbo rinką. Kiekvienas nori dirbti gerai apmokamą, nenuobodų, įdomų, kupiną malonių netikėtumų, iššūkių, leidžiantį parodyti save iš gerosios pusės darbą. Deja, tokį darbą rasti nelengva, visur yra privalumų ir trūkumų. Darbdaviai ieško kvalifikuotų, su patirtimi ir aukštuoju išsilavinimu darbuotojų. Tik baigus studijas darbą susirasti gana sudėtinga, patirties stoka neretai užveria duris į norimas pareigas, tačiau laikui bėgant įgaunama patirties ir siekti karjeros aukštumų tampa lengviau.

Darbo rinka gana pilna, yra daugybė bedarbių ieškančių darbo, tai nereiškia, jog jie yra nekvalifikuoti, tiesiog dėl vienų ar kitų priežasčių jie dar nesusirado arba netikėtai prarado darbą. Kad bedarbių būtų kuo mažiau, įvardijamos paklausiausios specialybės, kurių specialistų nuolat reikia. Paklausiausia specialybe jau ne vienerius metus išlieka informacinės technologijos. Informacinių technologijų specialistai nesunkiai susiranda darbą, kuris dar ir yra gerai apmokamas. Paprastai tokie specialistai reikalauja, jog darbdavys mokėtų jiems atitinkamą atlyginimą, o darbdavys su tuo sutinka, nes gerų specialistų reikia, daugelis dalykų šiandien laikosi ant naujų technologijų, todėl darbo čia tikrai nemažai ir tokie specialistai labai reikalingi. Pasirinkę informacinių technologijų ir įvairių jų šakų studijas, absolventai gali būti tikri jog darbą pagal specialybę jie tikrai ras. Atlyginimas žinoma priklausys nuo įmonės finansinių galimybių ir užimamų pareigų, tačiau šioje srityje yra didžiulės galimybės tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Taip pat, visuomet paklausios tokios specialybės kaip medicina, teisė, gamtos mokslai, rinkodara, inžinerija.

Apžvelgus darbo rinką Lietuvoje ir panagrinėjus įvairių darbo skelbimų portalų duomenis, galima pastebėti, jog be anksčiau minėtų specialybių, šiuo metu ypač daug darbo skelbimų yra transporto vadybos, pardavimų ir statybos srityse. Ieškomi kvalifikuoti ir gerai savo darbą išmanantys specialistai. Atlyginimas šių sričių atstovams gali siekti net iki 1000 ar 2000 Eur. Mažiausios galimybės įsidarbinti pagal specialybę yra humanitarinių mokslų studentams, taip pat buhalterijos, ekonomikos studentams, teisininkams. Šių specialybių atstovai reikalingi, tačiau kasmet paruošiama daugybė šių studijų absolventų, todėl darbo rinka yra perpildyta. Per artimiausius metus situacija iš esmės nesikeis. Vis labiau populiarėja profesinės mokyklos, studentai, net ir baigę aukštąsias mokyklas, vėliau renkasi studijas profesinėje mokykloje ir įgauna vienokią ar kitokią specialybę. Dabar ypač reikalingi yra kepėjai, virėjai, statybininkai, siuvėjai. Pasirinkę šias programas, darbą gali susirasti nesunkiai. Tačiau, reikia pabrėžti, jog darbdaviai visuomet ieško kvalifikuotų ir savo profesiją gerai išmanančių darbuotojų. Užsienio šalyse, situacija yra panaši. Nuolat reikia teisininkų, informacinių technologijų specialistų, gydytojų, architektų, odontologų, taip pat lėktuvų pilotų. Visos šios specialybė turi didžiausią paklausą jau keletą metų, todėl pasirinkę šias studijas, turės puikias įsidarbinimo galimybes ir Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Gaila, jog kasmet vis daugiau kvalifikuotų specialistų palieka savo gimtinę ir emigruoja į kitas šalis. Geri specialistai reikalingi visur, tačiau ne visos šalys moka atitinkamus atlyginimus. Žmonės renkasi tas šalis, kuriose pagal savo įgytas žinias gali gauti didžiausius atlyginimus ir gyventi pilnavertį ir patogų gyvenimą. Bet kokiu atveju, studijos visuomet yra geras dalykas, suteikiantis daug žinių ir lavinantis asmenybę. Žinios ir patirtis įgytos studijų metu yra neįkainojamos ir labai naudingos. Tačiau, prieš renkantis studijų kryptį reikia gerai pamąstyti ir pasirinkti tokią, kuri patiktų, būtų paklausi ir leistų gyventi nevaržomai.

Kompiuteris – puikus pagalbininkas mokslams

Šiandien dažnai girdime, jog žmonės per daug laiko leidžia prie kompiuterių. Naujosioms technologijoms įsiveržus į mūsų gyvenimus, tai tapo normalu. Daugybę užduočių, darbų ir kitos veiklos galima atlikti tiesiog kompiuteriu. Tai priemonė, daugeliui gyvenimo atvejų. Nors jaunimas prie kompiuterio mėgsta leisti laisvalaikį, kompiuteris yra puiki mokymosi priemonė.

Atsiradus kompiuteriams viskas iš esmės pasidarė paprasčiau. Daug informacijos apie reikiamus dalykus galima rasti internete. Laikui bėgant daugėja mokomųjų programų bei tinklapių, siūlančių lengviau išmokti įvairius dalykus. Internete galima rasti daugybę naudingos informacijos kiekvienam mokomajam dalykui. Gausu mokslinių ir kitokių straipsnių, vaizdo medžiagos, bei kitų priemonių palengvinančių darbą ir mokslus. Anksčiau valandų valandas tekdavo praleisti bibliotekose, ieškant informacijos įvairiomis temomis. Šiandien, viskas daug paprasčiau, į paieškos sistemą suvedus reikiamus žodžius, galima rasti daugybę informacijos, kurios reikia. Tai užtrunka žymiai trumpiau. Žinoma, reikia atsirinkti kuri informacija yra naudinga, o kuri ne. Tačiau informacijos srautai išties didžiuliai. Informacijos paieškai nereikia apsiriboti tik Lietuva ar lietuvių kalba, internetas atviras visoms kalboms, todėl reikiamos informacijos galima ieškoti ir užsienio šalių tinklapiuose. Kalbų mokymosi procesas taip pat palengvinamas. Naudojantis kompiuteriu ir internetu, kalbą galima išmokti daug lengviau. Čia gausu žodynų, gramatikos pamokų, literatūros, vaizdo įrašų bei filmų, kuriuos galima žiūrėti ta, kalba, kurią mokomasi. Taip mokymosi procesas labai palengvinamas ir tampa nenuobodus, mokomasi žaismingu, tačiau informatyviu būdu.

Naujų technologijų galimybės beribės. Kompiuterio ir interneto pagalba galima lengviau ruošti įvairius pristatymus, ruoštis kontroliniam darbui, egzaminams ir kitiems dalykams. Be to, tai puiki priemonė palengvinanti ne tik mokinių, studentų, tačiau ir mokytojų bei dėstytojų dalią. Pamokoms dabar galima ruoštis išradingai ir naudoti įvairias mokomąsias priemones, programėles, vaizdo įrašus. Naudojant šiuos įrankius, pamokos tampa įdomesnės, informacija geriau suprantama ir lengviau įsisavinama. Nors daug laiko leidžiant prie kompiuterio silpsta regėjimas, tai visgi puiki priemonė mokslams. Skaitant daug knygų regėjimas taip pat silpsta. Tai neišvengiama. Tačiau, tarp laiko praleidžiamo prie kompiuterio, arba skaitant knygas, reikia daryti keleto minučių pertraukas, per kurias reikia atlikti tam tikrus pratimus akims. Be to, puiku tai, jog dabar yra ir elektroninės knygų versijos, kurias galima skaityti internete, kompiuteryje, planšetėje ar skaityklėje. Knygų pasirinkimas pakankamai platus, todėl neradus reikiamos knygos bibliotekoje, ją galima rasti internete. Tai labai naudinga ieškant mokslinės informacijos, rašant mokslinius straipsnius. Jaunimas naująsias technologijas priima labai gerai, tačiau mokytojai jas vertina įvairiai. Yra įvairių nuomonių, vieni mano, jog naujosios technologijos prailgina laiką sėdint prie kompiuterio, kiti sako, jog viskas per daug supaprastinama, viskas pateikiama kaip ant lėkštutės, mokiniai informaciją randa greitai ir paprastai, todėl nebežino ką reiškia valandų valandas praleisti bibliotekoje ieškant informacijos ir rengiant straipsnius. Be to, yra nuomonių, jog jaunimas prisidengia mokslais, o iš tiesų sėdėdami prie kompiuterių užsiima kita veikla, kuri trukdo mokytis.

Kiekvienu klausimu, nuomonių yra įvairių, be to galima rasti daugybę privalumų ir trūkumų vienu ar kitu klausimu. Iš esmės, kompiuteriai, internetas ir visos naujos technologijos žengia koja kojon su mūsų visuomene ir palengvina daugybę gyvenimo sričių. Mokymasis taip pat tampa lengvesnis ir paprastesnis. Tereikia atsirinkti reikiamą informaciją ir teisingai ja pasinaudoti. Kompiuteriai suteikia beribes galimybes, tačiau reikia mokėti jomis naudotis ir išnaudoti tai, ką jos siūlo. Rezultatai labai individualūs, tačiau darbas ir pastangos visuomet yra įvertinami. Visos mokymosi priemonės yra sveikintinos, svarbiausia jomis naudotis ir neapleisti mokslo.