Nusistovėję stereotipai apie mokslo atstovus

Jei panaršytumėte internete ir pasmalsautumėte kaip atrodo mokslininkai ar kiti mokslo žmonės, greičiausiai rastumėte daugiausiai vyriškas fotografijas, na gal tik keletą moterų, visi jie vilkėtų baltus chalatus ir akinius, rankose laikytų mėgintuvėlius ir būtų baltaodžiai. Tokį mokslininko įvaizdį dažnas susikuria savo mintyse. Tačiau realybė gerokai skiriasi. Kai kurie mokslininkai iš tiesų dirba laboratorijose, tačiau dauguma mokslininkų keliauja po pasaulį ieškodami ir tyrinėdami tam tikrus dalykus bei reiškinius. Mokslininkai ir kiti mokslo žmonės yra tokie patys kaip ir kiti, jie taip pat mėgsta maistą, miegą, pramogas, linksmybes ir keliones. Be to, yra nemažai mokslinį darbą dirbančių moterų. Taigi, nusistovėję stereotipai gali būti klaidingi. Vis dėl to, įdomu pasižiūrėti, kokie gi stereotipai sklando apie mokslinį darbą dirbančius žmones.

  • Mokslinis darbas skirtas vyrams. Lyčių nelygybė egzistavo nuo seniausių laikų. Anksčiau, viskas kas geriausia tekdavo vyrams. Tik jie galėjo užimti aukštas pareigas, turėti išsilavinimą, gerą darbą ir padorų atlyginimą. Laikui bėgant viskas keitėsi, moterys tapo lygios su vyrais ir įgijo lygias teises. Vis dėl to, kai kurios profesijos turi nusistovėjusius standartus, jog jose geriausia dirbti vienos arba kitos lyties atstovams. Taip yra ir su mokslininkais, įprasta matyti mokslininką vyrą, tačiau moteris atrodo gana keistai. Laikas šį stereotipą sulaužyti, moterys sparčiai veržiasi į mokslo pasaulį ir stebina grandioziškais projektais, tyrimais ir atradimais. Jos netgi sugeba nustebinti labiau nei vyrai, ir visai ne iš blogosios pusės.
  • Mokslinė veikla ir motinystė – nesuderinama. Tai dar vienas stereotipas, kuris visai neatitinka realybės. Įdomu, tačiau, tapusios mamomis, moterys sugeba atlikti žymiai daugiau dalykų ir sėkmingai užsiimti įvairiomis veiklomis. Motinystė netrukdo darbui. Žinoma, iš pradžių vaikeliui reikia skirti daug dėmesio, tačiau vėliau viską įmanoma suderinti, ne veltui sakoma, jog moterys gali nudirbti šimtus darbų vienu metu. Yra tikrai nemažai mokslinį darbą dirbančių moterų, kurios turi vaikų, tačiau pasiekė puikią karjerą, šeima ir vaikai tam netrukdo, tai kaip tik paskatinimas judėti pirmyn ir neapsiriboti tiktai namų ruoša ir vaikų auklėjimu.
  • Vyrai verti daugiau nei moterys. Mūsų visuomenėje įprasta, jog vyrai turi uždirbti daugiau. Sakoma, jog jie yra šeimos galva ir turi visapusiškai aprūpinti savo šeimą. Puiku, kuomet vyrai turi gerai apmokamus darbus ir gali šeimai skirti pakankamai pinigų. Vis dėlto, moterys nėra prastesnės už vyrus, jos gali dirbti taip pat, o kartais netgi geriau. Taigi, darbo užmokestis neturėtų priklausyti nuo lyties. Be to, jei pabandytumėte pasidomėti apie pelnytus mokslo apdovanojimus, sąraše tikrai išvystumėte nemažai moterų, tai tik įrodo, jog jų vertė yra tokia pati kaip ir vyrų.
  • Moksline veikla sutverta vienatvei. Įprasta manyti, jog mokslininkai vieni dirba užsidarę savo laboratorijose ir turinėja įvairiausius dalykus. Taip iš tiesų yra, norint susikaupti ir įsijausti į moklinę veiklą, reikia atsiriboti, tačiau mokslininkai nėra atsiskyrėliai. Jie glaudžiai bendrauja su kitų sričių mokslo atstovais dalyvauja įvairiuose susibūrimuose, konferencijose, parodose. Taip pat mokslininkai turi šeimas ir atranda tam laiko. Nors mokslinė veikla užima didžiąją dienos ir net gyvenimo dalį, šeimai vietos visada yra. Šeima yra ramstis, kuris visuomet padeda, skatina nesustoti bei padeda įveikti sunkumus ir nesėkmes. Nereikia manyti, kad mokslininkai neturi širdies ir jausmų, jie tokie patys žmonės, todėl jiems reikia visai tokių pačių dalykų kaip ir kitiems.

Tai keletas dažniausiai sutinkamų pastebėjimų apie mokslo žinovus. Kiekviena profesija turi nusistovėjusias nuostatas ir stereotipus, kurie galioja jau daugelį metų. Būtent dėl to, kad stereotipai yra jau nusistovėjęs dalykas, jie labai lengvai įsimena visuomenei, todėl žmones iš karto juos taiko visiems tos srities žmonėms ar reiškiniams. Tai yra klaidinga, tačiau taip jau yra įprasta. Galbūt perskaitę šiuos teiginius, pakeisite savo požiūrį ir nuomonę apie mokslo srities žmones.