Populiariausios ir paklausiausios specialybės

Kiekvienais metais sudaromi populiariausių ir paklausiausių specialybių sąrašai. Tokie sąrašai itin naudingi moksleiviams, ketinantiems rinktis ateities studijas ir įsilieti į darbo rinką. Kiekvienas nori dirbti gerai apmokamą, nenuobodų, įdomų, kupiną malonių netikėtumų, iššūkių, leidžiantį parodyti save iš gerosios pusės darbą. Deja, tokį darbą rasti nelengva, visur yra privalumų ir trūkumų. Darbdaviai ieško kvalifikuotų, su patirtimi ir aukštuoju išsilavinimu darbuotojų. Tik baigus studijas darbą susirasti gana sudėtinga, patirties stoka neretai užveria duris į norimas pareigas, tačiau laikui bėgant įgaunama patirties ir siekti karjeros aukštumų tampa lengviau.

Darbo rinka gana pilna, yra daugybė bedarbių ieškančių darbo, tai nereiškia, jog jie yra nekvalifikuoti, tiesiog dėl vienų ar kitų priežasčių jie dar nesusirado arba netikėtai prarado darbą. Kad bedarbių būtų kuo mažiau, įvardijamos paklausiausios specialybės, kurių specialistų nuolat reikia. Paklausiausia specialybe jau ne vienerius metus išlieka informacinės technologijos. Informacinių technologijų specialistai nesunkiai susiranda darbą, kuris dar ir yra gerai apmokamas. Paprastai tokie specialistai reikalauja, jog darbdavys mokėtų jiems atitinkamą atlyginimą, o darbdavys su tuo sutinka, nes gerų specialistų reikia, daugelis dalykų šiandien laikosi ant naujų technologijų, todėl darbo čia tikrai nemažai ir tokie specialistai labai reikalingi. Pasirinkę informacinių technologijų ir įvairių jų šakų studijas, absolventai gali būti tikri jog darbą pagal specialybę jie tikrai ras. Atlyginimas žinoma priklausys nuo įmonės finansinių galimybių ir užimamų pareigų, tačiau šioje srityje yra didžiulės galimybės tobulėti ir kilti karjeros laiptais. Taip pat, visuomet paklausios tokios specialybės kaip medicina, teisė, gamtos mokslai, rinkodara, inžinerija.

Apžvelgus darbo rinką Lietuvoje ir panagrinėjus įvairių darbo skelbimų portalų duomenis, galima pastebėti, jog be anksčiau minėtų specialybių, šiuo metu ypač daug darbo skelbimų yra transporto vadybos, pardavimų ir statybos srityse. Ieškomi kvalifikuoti ir gerai savo darbą išmanantys specialistai. Atlyginimas šių sričių atstovams gali siekti net iki 1000 ar 2000 Eur. Mažiausios galimybės įsidarbinti pagal specialybę yra humanitarinių mokslų studentams, taip pat buhalterijos, ekonomikos studentams, teisininkams. Šių specialybių atstovai reikalingi, tačiau kasmet paruošiama daugybė šių studijų absolventų, todėl darbo rinka yra perpildyta. Per artimiausius metus situacija iš esmės nesikeis. Vis labiau populiarėja profesinės mokyklos, studentai, net ir baigę aukštąsias mokyklas, vėliau renkasi studijas profesinėje mokykloje ir įgauna vienokią ar kitokią specialybę. Dabar ypač reikalingi yra kepėjai, virėjai, statybininkai, siuvėjai. Pasirinkę šias programas, darbą gali susirasti nesunkiai. Tačiau, reikia pabrėžti, jog darbdaviai visuomet ieško kvalifikuotų ir savo profesiją gerai išmanančių darbuotojų. Užsienio šalyse, situacija yra panaši. Nuolat reikia teisininkų, informacinių technologijų specialistų, gydytojų, architektų, odontologų, taip pat lėktuvų pilotų. Visos šios specialybė turi didžiausią paklausą jau keletą metų, todėl pasirinkę šias studijas, turės puikias įsidarbinimo galimybes ir Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Gaila, jog kasmet vis daugiau kvalifikuotų specialistų palieka savo gimtinę ir emigruoja į kitas šalis. Geri specialistai reikalingi visur, tačiau ne visos šalys moka atitinkamus atlyginimus. Žmonės renkasi tas šalis, kuriose pagal savo įgytas žinias gali gauti didžiausius atlyginimus ir gyventi pilnavertį ir patogų gyvenimą. Bet kokiu atveju, studijos visuomet yra geras dalykas, suteikiantis daug žinių ir lavinantis asmenybę. Žinios ir patirtis įgytos studijų metu yra neįkainojamos ir labai naudingos. Tačiau, prieš renkantis studijų kryptį reikia gerai pamąstyti ir pasirinkti tokią, kuri patiktų, būtų paklausi ir leistų gyventi nevaržomai.